MEDIALLE

Tervetuloa Voimistelun SM-kilpailuihin

Toimittajat, kuvaajat ja muut median edustajat ovat tervetulleita kilpailuihin. Kilpailualueella valokuvaaminen on sallittua vain erikseen sovituille kuvaajille.

Median edustajia pyydetään ilmoittautumaan sähköpostitse Voimisteluliiton viestintäpäällikölle sanna.monkkonen@voimistelu.fi.

SM-kilpailuihin osallistuvat urheilijat/joukkueet

Lista kaikista osallistujista löytyy aikatauluista. Tässä aikuisten sarjojen osallistujista myös lisätietoja linkkien takana.

Joukkuevoimistelu

Naisten sarjan alkukilpailu lauantaina 11.5. alkaa n. klo 13.20 A-hallissa. Finaali käydään sunnuntaina 12.5. noin klo 15.15 alkaen.

  1. Turun Pyrkivä / Sanix
  2. Olarin Voimistelijat / OVO Team
  3. Jyväskylän Naisvoimistelijat / Sirius
  4. Tampereen Voimistelijat / Minetit
  5. Pakilan Voimistelijat / Gloria
  6. Olarin Voimistelijat / OVO Akatemia
Kilpa-aerobic

Naisten sarjan alkukilpailu käydään perjantaina 10.5. noin klo 19.30 alkaen. Finaali lauantaina 11.5. klo 15.

  1. Nelli Nyberg, TuUL
  2. Heli Lehtinen, ONV
  3. Mette Mehtäläinen, KNV
  4. Pauliina Raatikainen, TuUL
  5. Hanna Rantanen, TuUL
  6. Inkariina Laine, KNV
  7. Milla Kallioniemi, PYRY
  8. Erika Rautiainen, VaKP
  9. Pihla Ojala, OP
  10. Annemari Humaloja, HAG
  11. Elina Karjalainen, VaKP
  12. Sanni Mäntykivi, SVO
  13. Verena Kortelainen, Fliku
  14. Laura Vihervä, VaKP
  15. Henriikka Riihitupa, PYRY
  16. Tanja Martikainen, VaKP
  17. Nea Toivanen, Fliku
  18. Salla Rasinmäki, JNV
  19. Jenna-Maria Muona, TuUL
  20. Maria Halme, JNV
Rytminen voimistelu

Neliottelun alkukilpailu alkaa lauantaina 11.5. klo 10. Välinefinaalit sunnuntaina 12.5. klo 14.30 alkaen.

  1. Jenni Kaita, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  2. Riikka Kangas, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  3. Solja Säde, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  4. Heleri Kolkkanen, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  5. Kati Rantsi, Elise-Järvenpää
  6. Ekaterina Volkova, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  7. Anfisa Inkeroinen, Turun Liikuntaseura
  8. Jouki Tikkanen, Rekolan Raikas
  9. Sonja Kokkonen, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  10. Iina Linna, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
  11. Inessa Rif, Suomalainen Voimisteluseura Espoo
  12. Aino Purje, Voimistelu- ja urheiluseura Elise
Naisten telinevoimistelu
4-ottelu la 11.5. klo 10.30-14, telinefinaalit su 12.5. klo 12.30-14.30

ryhmä 1, telinejärjestys: hy, no, pu, pe

140. Paula Tiitta (AS)
141. Anniina Muilu (STVK)
142. Sara Pakkanen (STVK)
143. Rosanna Ojala (TaSi)
144. Seidi Kauppi (STVK)
145. Maija Leinonen (AS)

ryhmä 2, telinejärjestys: no, pu, pe, hy

146. Maria Åman (TuUL)
147. Sanna Jokinen (TuUL)
148. Veronika Vuosjoki (TV)
149. Ida Laisi (TV)
150. Annika Urvikko (TV)
151. Miina Kokkonen (TuUL)
152. Jenni Grönroos (EsTT)

ryhmä 3, telinejärjestys: pu, pe, hy, no

153. Patricia Hämäläinen (Kieppi)
154. Julia Darlington (Kieppi)
155. Julia Jäkälä (TuUL)
156. Iris Muurasniemi (TV)
157. Viivi Suominen (TV)
158. Roosa Rantanen (TuUL)
159. Jonna Grönroos (Kieppi)

ryhmä 4, telinejärjestys: pe, hy, no, pu

160. Noora Knuutila (AS)
161. Nea Kinnunen (AS)
162. Agnes Suto (ISL) (kilp. ulkop.)
163. Sofia Pulkkinen (OP)
164. Milja Pulkkinen (OP)
165. Emilia Nevalainen (AS)
166. Camilla Linden (AS)

Miesten telinevoimistelu
6-ottelu la 11.5. klo 10.30-14, telinefinaalit su 12.5. klo 12.30-14.30

ryhmä 1, telinejärjestys: permanto, hevonen, renkaat, nojapuut, rekki, hyppy

240. Oskar Kirmes (EsTT)
241. Milo Siivonen (EsTT)
242. Joonas Kukkonen (EsTT)
243. Eetu Lahti (JyVo) (ei rekki)
244. Aaro Lamberg (VSH) (pe, hy, no)
245. Petrus Laulumaa (VSH)
246. Jarkko Pekkanen (VSK-U) (he, no, rek)

ryhmä 2, telinejärjestys hevonen, renkaat, permanto, rekki, hyppy, nojapuut

247. Jimi Päivänen (KoTeVo)
248. Heikki Saarenketo (JyVo) (ei he, ren)
249. Pavel Titov (JyVo)
250. Tomi Tuuha (VSH) (ei he, rek)
251. Markku Vahtila (KoTeVo) (ei pe, hy, rek)
252. Sakari Vekki (JyVo) (ei he, ren)
253. Heikki Niva (EsTT)

ryhmä 3, telinejärjestys: renkaat, permanto, hevonen, hyppy, nojapuut, rekki

254. Leevi Aihos (JyVo)
255. Juho Kanerva (TuUL)
256. Franz Card (TuUL)
257. Ville Hynninen (TaSi) (pe, he, ren, no)
258. Eerik Isojoki (JyVo) (pe)
259. Jonne Julin (TaSi) (no)

Team gym

Tampereen Voimistelijat
Jyväskylän Voimistelijat, Eplica
Helsingfors gymnastikklubb
Taipumattomat, Bonzai

Joensuun Kataja (sekajoukkue)